Na první pohled nevinný doplněk… ale podívej se pozorněji. Vějíř je ve skutečnosti nejrafinovanější komunikační zařízení předchůdců internetu. Pomineme-li fakt, že vějíře byly původně vytvořeny jako fakt ostrá zbraň - vyráběly se v Japonsku z železných plátků zaostřených do špiček - jsou "nebezpečné" dodnes.
Šeptající vítr diplomacie
V 18. století šlechtičny na plesech nemlátily vějířem mouchy. Kdepak. Každý pohyb měl svůj kód. Přišla zpráva? Švih doprava. Souhlas? Poklep na levé rameno. Odmítnutí nabídky k sňatku? Vějíř přes nos. Výpověď? Vějíř na zem.
Zkušená lady zvládla během jednoho večera předat 13 důvěrných zpráv, dva pokyny k atentátu a jeden tajný recept na likér.
James Bond z Versailles
Ve skutečnosti vějíře používali i špioni. Pod výstelkou z hedvábí se skrývaly:
– neviditelný inkoust
– skrytá čepel
– a dokonce i mapy únikových tunelů z Paříže.
Pověsti tvrdí, že Napoleon prohrál bitvu u Waterloo právě proto, že jistá hraběnka zamávala “špatným směrem”... a armáda se vydala na piknik. Prostě chybička se vloudila.
Vějíře dnes
Myslíš si, že už jsme dál? Haha.
Vějířové emoji se zatím oficiálně nevyskytuje, protože “oni” nechtějí, abychom začali znovu mluvit v kódech.
Ale komunita ví. Vějířová renesance začíná… a Krásné vějíře jsou v jejím středu. 😎
A vějíře nebyly jen nástroje šlechtičen a špionů. Existují teorie, že tajná vějířová lóže dodnes ovlivňuje módní trendy, počasí na summitech a... výsledky Eurovize. Náhoda? Těžko. Vějířem to začíná – a končí to světovou dominancí.
Tajný vějířový jazyk pro naše zákaznice:
-
Zavřu vějíř pomalu – „ano, chci další!“
-
Zamávám třikrát – „balík přišel, jsem nadšená“
-
Vějířem zaťukám na čelo – „že já si neobjednala o 2 navíc“ 😄