Vějíř je krásný a jemný předmět, který vám může sloužit celé léto, nebo klidně roky – pokud se o něj správně postaráte. Stačí dodržet několik jednoduchých zásad.
- ZACHÁZEJTE S VĚJÍŘEM JEMNĚ
Vějíř je určený k ovívání, nikoli k mávání jako plácačka. Rozkládejte ho plynulým pohybem – ideálně jednou rukou od středu ven. Pokud má vějíř delší čepele, nedoporučujeme ho prudce „rozcvakávat“ jako některé taneční vějíře – mohlo by dojít k narušení spoje mezi látkou a žebry. -
KDYŽ VĚJÍŘ NEPOUŽÍVÁTE, SKLADUJTE HO ZAVŘENÝ
Vějíř vždy složte, a pokud možno uložte do látkového sáčku nebo krabičky. Chráníte tak látku před prachem a barvy před vyblednutím. Nedávejte ho na přímé slunce ani do vlhka – ani bambus, ani textil to nemají rádi. - CO DĚLAT, KDYŽ SE ZAČNE ODLEPOVAT LÁTKA
U velmi používaných vějířů (nebo když jsou vystaveny teplu a potu) se může stát, že se látka na konci čepelí lehce odlepí. V tom případě doporučujeme opatrně použít malé množství textilního nebo papírenského lepidla (ideálně v tubě s tenkým aplikátorem) a přitlačit látku zpět na žebro. Nechte zatížené a rovně zaschnout přes noc.
Lepidla typu Herkules nebo speciální na decoupage fungují dobře – vyhněte se tavné pistoli nebo sekundovým lepidlům, která mohou látku poškodit. - VŮNĚ A PARFÉM - ANO, ALE OPATRNĚ
Vějíř jemně provoněný oblíbenou vůní může být krásný zážitek – při každém ovívání se uvolní lehký nádech parfému. Abyste látku nepoškodili:
- Nepoužívejte přímo parfém na alkoholové bázi, mohl by látku vysušit, poškodit nebo zanechat mapy.
- Ideální jsou přírodní vůně ve spreji na textil (např. levandulová, citrusová, růžová voda) nebo velmi lehký dotek parfémovaného papírového kapesníčku, který na chvíli přiložíte k látce.
- Alternativně můžete vložit voňavý sáček do obalu s vějířem – provoní se jemně a rovnoměrně.
- Pokud si přejete mít vůni delší dobu, zkuste nanést parfém na rubovou (vnitřní) stranu látky vějíře a jen velmi málo – ideálně prstem nebo vatovou tyčinkou.
- NECHTE VĚJÍŘ DÝCHAT
Po každém delším používání (např. na svatbě, párty nebo při vyšší vlhkosti) nechte vějíř volně položený, aby „vychladl“ a mohl vyschnout – než ho opět zavřete a uložíte.
Chcete, aby váš vějíř krásně voněl?
Parfémy a přírodní vůně lze použít, ale opatrně. Vyhněte se přímému stříkání na látku nebo bambus – zvláště u parfémů s alkoholem nebo esenciálních olejů může dojít k poškození barvy nebo vytvoření skvrn.
Doporučujeme nanést vůni na ubrousek nebo přímo do obalu, kde vějíř jemně načichne. Pro velmi jemné provonění postačí přejít vějířem rozptýlenou mlhou parfému.
Další články a inspirace, najdete na našem blogu.
Nebo raději krátkou básničku o vějíři?